Imejlom šaljite samo materijal koji NIJE POVERLJIV.
- Od. U ovu rubriku se automatski unosi imejl adresa pošiljaoca u trenutku slanja poruke.
- Poslato. U ovu rubriku se automatski unose datum i vreme u trenutku slanja imejla.
- Za. U ovu rubriku unesite adrese onih primalaca na koje se imejl direktno odnosi ili im se daje neki zadatak. Po potrebi, koristite spisak za distribuciju ili kontakt listu. Uvek obratite pažnju na to da li svi primaoci treba da dobiju određeni imejl.
- Cc. Skraćenica za „duplikat za” (“carbon copy”) označava rubriku za adrese onih primalaca koji samo treba da budu obavešteni o sadržaju imejla.
- Ne šaljite imejlove na adrese Cc „za svaki slučaj” – posebno ne nadređenima.Po potrebi, koristite spisak za distribuciju ili kontakt listu.
- Ne koristite Bcc („duplikat za nevidljive adrese” / “blind carbon copy”). Ako dodate adresu primaoca u rubriku Bcc, njemu će biti poslata kopija poruke, ali njegovo/njeno ime neće moći da vide ostali primaoci.
- Naslov. Koristite skraćenice da bi smanjili broj slova. Unesite sledeće informacije:
a.Datum u formatu: ggggmmdd.
b.Najviše oznake o zaštiti dokumenta koje se primenjuju na tekst poruke ili priloga: P zazaštićeno (protect); R za ograničeno (restricted); C za tajno (confidential); S za poverljivo (secret); TS za strogo poverljivo (top secret). Takođe navedite i deskriptor.
c.Naslov imejla koji treba da bude kratak, ali da jasno opisuje sadržaj.
d.Radno mesto pošiljaoca.
- Obraćanje. Može biti neformalno, samo imenom kada pišete osobama koje su imaju isti ili niži čin ili rang. Kada pišete osobama višeg čina ili ranga, napišite čin (g, g-đa ili g-đica za civilna lica) i prezime. Nije važno samo koliko dobro poznajete primaoce, već i ko bi sve mogao da vidi imejl koji ste im poslali.
- Sadržaj
a.Pišite samo o jednoj temi da bi sortiranje i arhiviranje bilo lakše.
b.Uvek budite tačni, kratki i jasni. Pišite jasno i gramatički pravilno. Za primaoce u okviru Ministarstva odbrane možete koristiti formu beleške pod uslovom da značenje poruke bude jasno. Ne koristite stil poruka koji se šalju preko mobilnog telefona.
c.Stil i ton treba da odgovaraju činu i zvanju primaoca. Ne zaboravite, može se dogoditi da imejl bude prosleđen i neočekivanom primaocu.
- Blok-potpis. Napravite blok-potpis u programu MS Outlook (izaberite Alatke, Opcije, Format imejla, Potpisi, Kreiraj potpis) i podesite da se blok-potpis automatski pojavljuje u novim porukama, odgovorima i prosleđenim porukama. Navedite svoje ime, čin, radno mesto, adresu, civilni i vojni telefonski broj i imejl adresu.
- Prilozi. Veliki prilozi koji se šalju Internetom usporavaju brzinu slanja:
a.Trudite se da ne prilažete više od jednog fajla. Koristite program WinZip da biste smanjili veličinufajla.
b.Kad god je to moguće, proverite da li primaoci imaju aplikacije potrebne za otvaranje ičitanje priloga.
c.Kada primaoci imaju pristup zajedničkom prostoru za čuvanje dokumenata na lokalnoj mreži,stavite prečicu ili link za dokument umesto samog dokumenta.
- Fotografije. Šaljite fotografije samo kada ne postoji nijedan drugi način da odgovorite na zahteve rokova. Fotografije moraju biti u formatima JPEG (.jpeg or .jpg) ili TIFF.
- Zabranjeni materijal. Nikada ne šaljite tračeve i pogrdan, diskriminišući,pornografski ili uvredljivi materijal.