Постоји неколико једноставних савета за употребу имејла који ће вам помоћи да одговорите на захтеве Закона о слободи информација:
- Да бисмо одговорили на захтеве овог Закона, морамо бити у стању да пронађемо документ који се од нас тражи. Када шаљете имејл, означите реалистично његов приоритет. Свима је доста примања имејлова који су означени као да су од високе важности, а ипак у њима буде само стандардни материјал.
- Будите кратки и јасни:
- Екстерна пошта. Уколико прималац није у вашем непосредном радном окружењу, немојте у имејлу користити акрониме, скраћенице или жаргон. Избегавајте превише кратак или неформалан стил, јер можете увредити примаоца или бити погрешно схваћени.
- Интерна пошта. Ако примаоци раде у вашем непосредном окружењу, можете употребљавати кратке језичке форме или чак акрониме или жаргон. Међутим, пазите да, због превелике сажетости, текст не буде нејасан.
- Не пишите у Интернет имејл жаргону или стилу порука преко мобилног телефона и немојте сувише често писати великим или масним словима, нити подвлачити текст.
- На имејл можете одговорити и у неформалном стилу, али имајте у виду да ваш одговор представља званичан став ваше управе. Ако дате нетачан или непотпун одговор, то може имати правне и друге последице.
- Увек шаљите имејл са блок-потписом да би примаоци могли да виде ко сте, посебно ако користите групни адресар. Не стављајте факсимил потписа, јер он повећава величину имејла, а неки примаоци можда неће моћи да га прочитају. Неко би, чак, могао да копира ваш потпис на други документ.
- Када шаљете одговор на имејл, оставите у продужетку оригинални текст првог имејла једино ако је веома важан или ако одговор шаљете и неком ко тај први имејл није видео. Не очекујте да се на имејл одговори одмах. Уколико вам је потребан хитан одговор, обележите свој имејл заставицом која означава да је он од приоритетне важности. По потреби, можете примаоца позвати и телефоном након што пошаљете имејл.
- Имајте на уму да велики прилози (укључујући документа која имају слике симбола и грба) повећавају величину имејла. Уколико примаоци имају приступ заједничком простору на мрежи за чување докумената, користите хиперлинкове или пречице уместо да прилажете фајлове уз имејл. Тако се смањује величина имејла и не успорава мрежа. Документа приложите само ако примаоци немају приступ заједничким фајловима.
- Не претпостављајте да је прималац прочитао документ само зато што сте га послали. Иако ви приложите и пошаљете обимне текстова без најмањег напора, потребно је доста времена да се они прочитају.
- Не шаљите и штампани документ и имејл. Тиме се губи сврха коришћења имејла.
- Не користите велике спискове за дистрибуцију имејлова да бисте привукли пажњу свих. Размислите о томе коме су информације које шаљете заиста потребне и модификујте велике спискове за дистрибуцију кад год је то могуће.